• BIST 8093.54
  • Altın 1903.168
  • Dolar 28.8844
  • Euro 31.8129
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 3 °C
  • Trabzon 12 °C
  • Antalya 11 °C
  • İzmir 15 °C

Ekonomi Neden Bir Sosyal Bilimdir

Ekonomi Neden Bir Sosyal Bilimdir
Ekonomi Neden Bir Sosyal Bilimdir

 

 

Günümüz dünyasında sosyal ilişkiler açısından ekonomi kavramının incelenmesi önemli bir yer teşkil eder. Ekonominin ne olduğu konusunda birbirinden farklı birçok görüş ortaya atılır ortaya. Birçok iktisatçı konuyu kendi perspektifinden farklı formasyonlarda yorumlama yoluna giderler. Ekonomi Antik Yunan dilinde "oikos" ve "nomos" kelimelerinin birleşiminden ortaya çıkmıştır. Etimolojik olarak hane yönetimi anlamına gelir. Modern anlamıyla ise banka haberi  ilişkilerinde arz talep dengesi çerçevesi içerisinde üretim ve tüketim davranışlarını inceleyen bir bilim dalı olarak görülür.

 

 Ekonominin bir bilim dalı olup olmadığı konusunda da ciddi tartışmalar mevcuttur. Birçok üniversite, dernek, vakıf, bilim insanları ve çeşitli kurumlar ekonominin bir sosyal bilim olduğu konusunda birleşmektedir. Bu konuda Ekim 2013 tarihinde Harvard Üniversitesi ekonomi profesörlerinden olan Raj Chetty yaptığı çalışmalar ve ortaya koyduğu emsal araştırmalarla ekonominin bir bilim dalı olarak kabul edilmesi gerektiğini söylemiştir. Nobel ödülleri arasında da ekonomi sosyal bilim ödülleri yer almaktadır. Bu noktada ekonominin tanımlaması konusunda ki tartışmaları iyi irdelemek gerekir.

 

 Ekonominin Tanımlanmasına Dair Sürdürülen Tartışmaların Kaynağı

 

 - Ekonomi nedir sorusu bunların başında gelmektedir. Ekonomiyi birçok bilim insanı ve kuruluş kendi ele aldığı ölçütlerde farklı biçimlerde tartışırlar.

 - Ekonominin bir bilim dalı olup olmadığı yine birçok kesim tarafından üzerinden uzlaşıya varılamamış bir husus olarak yer alır.

 - Ekonominin sosyal bir bilim dalı olarak ortaya çıkmasına dair kaynakların araştırması devam etmektedir. Sosyal bilim dalı olarak toplum üzerinde ki etkileri her daim gözlenmektedir.

 - Bu sosyal bilim dalının ilk ortaya çıkış süreci ve gelişme aşamaları yine irdelenmeye devam eden alanlardan biridir.

 

 Ekonominin Sosyal Bilim Dalı Olarak İncelenmesi

 

 Her toplum kendi içinde üretim ve tüketim odaklı davranış biçimleri sergilerler. Bu davranış biçimlerini yönlendiren ise çoğu kez arz ve talep dengesidir. Bu arz ve talep dengesini ise sosyal ihtiyaçlar, ikame anlayışı, ücret ve fiyatlar şeklinde ki etki alanlarıdır. Tüm bu kaynakları ve eğilimleri matematiksel ve istatistiksel olarak ele alarak inceleyen bilim dalı ise ekonomidir. Toplumsal eğilimleri bilimsel yöntemle ele alarak incelemesi nedeniyle ekonomi bir sosyal bilim dalı olarak tanımlanmaktadır.

 

 Sonuç olarak gündelik hayatta alışveriş ilişkilerimizden tasarruf biçimlerimize, ticari alışkanlıklarımızdan, maliyet hesaplarımıza kadar birçok alanda toplumun sistematik incelendiği bilim dalı ekonomi olarak adlandırılmaktadır.

https://www.bankahaberi.com/ 

 

Bu haber toplam 667 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Teknodart | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 532 06114 52