• BIST 5.191,83
 • Altın 1167.076
 • Dolar 18.8
 • Euro 20.4144
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 9 °C
 • Trabzon 11 °C
 • Antalya 17 °C
 • İzmir 11 °C

Tıraşsız Saç Ekimi

Tıraşsız Saç Ekimi
Tıraşsız Saç Ekimi

 

 

 

Kellik, geçmişten günümüze bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Pek çok nedeni olabileceği gibi, şiddeti de insandan insana değişmektedir. Günümüzde ise saç ekimi tedavilerinin yüksek başarı oranına sahip olması, kelleşmenin de önüne geçmektedir. Bu nedenle saç ekimi tedavileri ile birlikte kellik sorununa kalıcı bir çözüm bulabilirsiniz. Tıraşsız saç ekimi tedavileri, bu noktada hastaların tercih edebileceği yöntemlerden birisidir.

 

Tıraşsız Saç Ekimi Nedir?

 

Uygulanan tedaviye göre, saç ekimi sırasında saç telleri tıraşlanarak kısaltılabilir. Bu duruma, tıraşlı saç ekimi adı verilmektedir. Tam tersi durumda ise, tedavi sırasında saçın uzunluğuna müdahale edilmez. Yani hastanın saçları tıraşlanmaz. İşte bu duruma da tıraşsız saç ekimi adı verilmektedir. Tıraşsız saç ekimi yöntemlerinin dezavantajları bulunsa da, günümüzde estetik kaygılardan dolayı pek çok insan tıraşsız saç ekimini tercih etmektedir.

 

Tıraşsız saç ekimi yönteminde temel amaç, hastaların tedavi sonrasında diledikleri gibi saçlarını kullanabilmesini sağlamaktır. Estetik açıdan bu yöntem daha faydalı gibi görünse de, sağlık konusunda bazı riskler barındırabilmektedir. Özellikle de tedavi açısından tıraşlı saç ekimi yöntemleri daha çok tavsiye edilmektedir.

 

Tıraşsız Saç Ekimini Kimler Tercih Etmeli?

 

Tıraşsız saç ekimi yönteminde sadece donör bölge tıraş edilmektedir. Bu nedenle saçların üst ve yan bölgelerine tıraş işlemi uygulanmaz. Bazı durumlarda, tıraşsız saç ekimi tercih edilmektedir. Bu durumları şöyle sıralayabiliriz:

 

 • Saç kaybı olan kadınlar, tıraşsız saç ekimini tercih edebilir.
 • Saç sıkılaştırması yapmak isteyenler, bu yöntemden faydalanabilir.
 • Kaza gibi nedenlerden dolayı kısmi saç kaybı yaşayanlar için uygundur.
 • Yalnızca alın bölgesinde saç kaybı yaşayanlar bu yöntemden faydalanabilir.

 

Tıraşsız Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

 

Tıraşsız saç ekimi yönteminde aşamalar bulunmaktadır. Bu aşamalara sırasıyla göz atalım.

 

Birinci aşamada, saç ekimi çizgisi tasarlanır. Ek olarak bu aşamada hastalara saç ekimi tedavisi hakkında bilgiler verilir. Planlama sürecini de kapsayan bu aşamada, tedavinin yöntemi belirlenmektedir.

 

İkinci aşama, hazırlık sürecini kapsamaktadır. Saçlar yıkanır ve sterilize edilir. Sonrasında donör bölge tıraş edilir ve sterilizasyon işlemleri gerçekleştirilir. İşlem bölgesindeki saç köklerinin toplanması aşamasına geçilir.

 

Üçüncü aşamada, saç kökleri toplanmaya başlanır. Saç kökleri genel olarak ense bölgesinden alınmaktadır. Zira bu bölgedeki saç kökleri hem daha kalındır hem de dökülmeye karşı daha dayanıklıdır. Bu nedenle ense bölgesindeki saçlar kolay kolay dökülmemektedir. Bu bölgeden saç alınmadan önce, sıvı enjekte edilir ve saç köklerinden greftler alınmaya başlar. Hasta bu aşamada acı veya ağrı hissetmemektedir.

 

Dördüncü aşamada, kanalların açılmasına geçilir. Toplanan kökler, açılan bu kanallara yerleştirilir. Bu işlem sırasında azami dikkat gerekir. Zira her bir saç kökü, doğru bir açı ile yerleştirilmelidir. FUE yönteminde kanallar açılırken, DHI yönteminde ise doğrudan ekim gerçekleştiği için kanallar bu yöntemde açılmamaktadır. Açılan kanal sayısı ile eklenecek kök sayısı eşdeğer olmalıdır.

 

Beşinci aşamada, saç ekimi işlemi gerçekleştirilir ve ekilen saçlar entegre edilmiş olur. Bu işlem, saç ekimi tedavisinin son aşamasıdır. Bu işlemden sonra saç güçlendirici kur işlemi gerçekleştirilir ve greftlerin tutması beklenir. Artık bu noktadan sonra doktor tavsiyesine uyarak sabırla beklemeniz gerekmektedir.

 

Tıraşlı ile Tıraşsız Saç Ekiminin Farkı Nedir?

 

Pek çok hasta, tıraşlı ve tıraşsız saç ekiminin farklarını merak eder. Zira tıraşsız saç ekimi pek çok hasta tarafından daha mantıklı gelmektedir. Ancak bazı durumlarda farklı yöntemler daha avantajlı olabilir. Bu nedenle tıraşlı ve tıraşsız saç ekimi tedavilerinin farklarına göz atmak gerekir. Maddeler halinde bu farklara göz atalım:

 

 • Tıraşsız saç ekiminde, hastanın saçlarına tıraş işlemi uygulanmaz. Bu nedenle dışarıdan bakıldığında hastanın saç ektirip ektirmediği pek anlaşılmaz. Pek çok hasta, saç ektirme işleminden diğer insanların haberdar olmasını istemez. Bu açıdan tıraşsız yöntem daha avantajlıdır.
 • Tıraşsız saç ekimi, tıraşlı saç ekimi yöntemindeki estetik olmayan görüntüye göre daha caziptir. Yukarıdaki duruma benzer nedenlerden dolayı hastalar tıraşsız saç ekimini tercih etmek ister.
 • Tıraşsız saç ekimi, tıraşlı saç ekimi yöntemine göre çok daha zordur ve komplikasyon gerçekleşmesi daha muhtemeldir. Bu nedenle klinikler daha çok tıraşlı saç ekimi yöntemini tavsiye eder.

 

Sonuç

 

Yukarıdaki artı ve eksilere göz attığımızda, hastaların özel bir nedeni yoksa tıraşlı saç ekimini tercih etmeleri daha avantajlıdır. Eğer estetik görünüme çok önem veriyorsanız ya da özel bir durum söz konusu ise, tıraşsız saç ekimini tercih edebilirsiniz. Heva Clinic Türkiye, İstanbul’da hizmet veren güvenillir bir saç ekim merkezidir, detaylı bilgi almak ve saç analizi yaptırmak için ulaşabilirsiniz.

 

Bu haber toplam 264 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Teknodart | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 532 06114 52